مقالات

فواید عسل درمانی چیست؟

فواید عسل درمانی

عسل درمانی

در زمان‌های گذشته، از عسل طبیعی به عنوان غذا و دارو استفاده شده است. این ماده غذایی بسیار خوشمزه دارای فواید زیادی است به ویژه اگر عسل فاقد شکر بوده و به شکل طبیعی مصرف شود حاوی صد در صد کالری بسیار سالم برای انسان است. در اینجا 9 مورد از فواید عسل را بیان می‌کنیم. البته فواید درمانی عسل بسیار زیاد است در این مقاله به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

عسل حاوی برخی مواد مغذی است

این نوع ماده بسیار شگفت‌انگیز یک نوع مایع با طعمی بسیار شیرین که دارای غلظت زیادی است که بوسیله زنبور تولید می‌شود. زنبورها شکر و عمدتاً شهد غنی از قند گل را از محیط خود جمع می‌کنند. هنگامی که شهد وارد کندوی زنبور شده آن را خورده و هضم می‌کنند و سپس شهد اصلی مجددا استخراج می‌شود. البته در کل این نوع ماده غذایی خوشمزه رنگ و بو آن به این بستگی دارد که زنبورها چه نوع گلی را مصرف کرده باشند. محصول نهایی عسل است، مایعی که به عنوان غذای ذخیره شده برای زنبورها استفاده می‌شود.

از نظر تغذیه‌ای، 1 قاشق غذاخوری عسل حاوی:

  • 64 درصد کالری
  • 17 گرم شکر که شامل فروکتوز و گلوکز و مالتوز و ساکارز

البته باید بدانید که این نوع ماده می‌توان گفت بسیار کم حاوی فیبر و چربی و پروتئین است. مواد معدنی زیادی درون آن وجود دارد و دارای ویتامین‌های زیادی است. اگر رنگ آن روشن باشد که بسیار عالی است این یعنی عسل طبیعی است که حاوی آنتی اکسیدان‌های زیادی است.

عسل با کیفیت بالا سرشار از آنتی اکسیدان است

عسل با کیفیت بالا حاوی بسیاری از آنتی اکسیدان‌هایی است که برای بدن بسیار مهم هستند. این ماده سرشار از ترکیبات فنلی است و اسیدهای آلی نیز درون آن وجود دارند، با خوردن این نوع ماده مغذی میزان آنتی اکسیدان خون شما افزایش پیدا می‌کند. آنتی اکسیدان‌ها سبب کاهش خطر حملات قلبی، سکته مغزی و برخی از انواع سرطان هستند. آن‌ها همچنین ممکن است باعث سلامت چشم می‌شوند.

قند موجود در عسل برای دیابتی‌ها مفید است

شواهد مربوط به این نوع ماده شیرین و دیابت وجود دارد، با توجه به تحقیقات انجام شده این نوع ماده مغذی می‌تواند چندین عامل خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کاهش دهد. به عنوان مثال، ممکن است کلسترول LDL “بد”، تری‌گلیسیریدها و التهاب را پایین بیاورد در حالی که کلسترول HDL “خوب” را بالا می‌برد. این نوع ماده مغذی برای کسانی که دیابت دارند مفید‌تر است، اما باز باید دیابتی‌ها در خوردن زیاده روی نکنند و با احتیاط مصرف شود.

قند موجود در عسل برای دیابتی‌ها مفید می باشد.

قند موجود در عسل برای دیابتی‌ها مفید می باشد.

آنتی اکسیدان‌های موجود در عسل می‌تواند به کاهش فشارخون کمک کنند

فشارخون عامل مهمی برای بیماری‌های قلبی است و این ماده به کاهش آن کمک می‌کند. دلیل این امر این است که این ماده مغذی حاوی ترکیبات آنتی‌اکسیدانی است که فشارخون را پایین می‌آورد. مطالعات انجام شده در موش صحرایی و انسان نشان می¬دهد که با مصرف عسل قند خون کاهش پیدا می¬کند.

عسل همچنین به بهبود کلسترول کمک می‌کند

وقتی سطح کلسترول خون بالا می‌رود باعث حملات قلبی خواهد شد که این حملات به این دلیل است چربی در شریان‌ها زیاد می‌شود و منجر به سکته قلبی خواهد شد. جالب است که چندین مطالعه نشان داده است که این نوع ماده شیرین سطح کلسترول شما را بهبود می¬بخشد. کلسترول LDL کل و کلسترول “بد” را کاهش می‌دهد در حالی که به طور قابل توجهی کلسترول HDL “خوب” را بالا می¬برد.

البته در یک مطالعه در 55 بیمار، مصرف این ماده را در افرادی که دارای قند خون هستند مقایسه کرده است و این مقایسه نشان داد که این ماده باعث کاهش 5.8 درصد LDL و 3.3 درصد افزایش کلسترول HDL شده است. همچنین منجر به کاهش وزن متوسط افراد نیز می‌شود.

عسل باعث کاهش در کلسترول می‌گردد.

عسل باعث کاهش در کلسترول می‌گردد.

عسل می‌تواند تری گلیسیرید را پایین بیاورد

تری‌گلیسیرید خون بالا یکی دیگر از عوامل خطر بیماری قلبی است. آن‌ها همچنین با مقاومت به انسولین، یک عامل اصلی دیابت نوع 2 هستند. سطح تری گلیسیرید در رژیم غذایی پر قند و کربوهیدرات‌های تصفیه شده افزایش می‌یابد. جالب اینجاست که با مصرف این ماده سطح گلیسیرید در بدن کاهش پیدا می‌کند.

عسل باعث کاهش در تری گلیسیرید می‌گردد.

عسل باعث کاهش در تری گلیسیرید می‌گردد.

آنتی اکسیدان‌های موجود در عسل با سایر اثرات منفی بر سلامت قلب مرتبط هستند

باز هم عسل منبع غنی از فنل‌ها و سایر ترکیبات آنتی اکسیدانی است. بسیاری از این موارد با پایین آمدن ریسک مبتلا شدن به بیماری‌های قلبی ارتباطی مستقیم دارد. آن‌ها ممکن است شریان‌های قلب شما را گشاد کنند و جریان خون به قلب شما اینگونه افزایش می‌یابد. آن‌ها همچنین ممکن است به جلوگیری از تشکیل لخته خون کمک کنند که می‌تواند منجر به سکته قلبی و سکته مغزی شود. علاوه بر این، یک مطالعه در موش صحرایی نشان داد که این ماده قلب را در برابر استرس اکسیداتیو محافظت می‌کند.

عسل باعث رفع زخم ناشی از سوختگی می‌شود

از زمان مصر باستان، برای درمان زخم‌ها و سوختگی از معالجه موضعی عسل استفاده شده است و امروزه هنوز هم رایج است. با بررسی چندین تحقیق در مورد تاثیر عسل و ترمیم زخم، این ماده سبب خوب شدن جای سوختگی و ضایعاتی می‌شود که دارای ضخامت جزئی است و یا زخم‌هایی را که پس از جراحی بوجود آمده اند را بهبود می‌بخشد این نوع ماده شیرین همچنین یک درمان مؤثر برای زخم پای دیابتی است که سبب عوارض جدی منجر به قطع عضو می¬شود. در یک مطالعه میزان 43.3 درصد موفقیت در مصرف این ماده به عنوان درمان زخم گزارش شده است. در یک مطالعه دیگر، عسل به شکل موضعی استفاده شده است که تقریباً 97 درصد از زخم‌های دیابتی بیماران را شفا داده است.

عسا باعث بهبود سوختگی ها میشود.

عسا باعث بهبود سوختگی ها میشود.

عسل می‌تواند به کاهش سرفه در کودکان کمک کند

سرفه برای کودکان مبتلا به عفونت‌های تنفسی فوقانی یک مشکل شایع است. این عفونت‌ها می‌تواند بر کیفیت خواب و سلامتی آنها تاثیر داشته باشد؛ اما داروهای اصلی سرفه همیشه مؤثر نیستند و می‌توانند عوارض جانبی داشته باشند. جالب است که ممکن است عسل انتخاب بهتری برای درمان سرفه باشد و شواهد نشان می‌دهد که بسیار مؤثر است؛ بنابراین این نیز یکی از فواید عسل درمانی است.

مصرف عسل باعث کاهش سرفه در کودکان می‌شود.

مصرف عسل باعث کاهش سرفه در کودکان می‌شود.

 

https://www.healthline.com/nutrition/10-benefits-of-honey#section9

 

https://healthywithhoney.com/category/honey-therapy/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *