مقالات

روز جهانی کودک

درباره روز جهانی کودک

سازمان ملل متحد، 8 اکتبر را روز جهانی کودک اعلام کرده است. مجمع عمومی سازمان ملل در چنین روزی در سال 1959 اعلامیه حقوق کودک و در سال 1989 نیز کنوانسیون حقوق کودک را تصویب کرد.

روز جهانی کودک در سراسر جهان انگیزه‌ای برای توجه به حقوق کودکان است. کشورهای جهان بنا بر سنت و فرهنگ خود، این روز را به گونه‌‌های مختلف برگزار می‌کنند. این روز در ایران 16 مهرماه جشن گرفته می‌شود.

کودکان، برکت زندگی و سرمایه های آینده جامعه به شمار می آیند. آنان برای رشد و بالندگی خود، نیازها و در مفهوم دقیق تر حقوقی دارند که باید به درستی به آن پرداخت. با توجه به نقش بی بدیل خانواده در بالندگی شخصیت کودک، پیش از همه، خانواده و سپس جامعه باید این حقوق را به خوبی بشناسند و خود را مکلف به پاس داشت آن بدانند. روز جهاني کودک بهانه اي براي ورود به جهان کودکان است؛ براي ورود به اين جهان بايد آگاهي هاي خود را فراموش کنيم و با ناآگاهي هاي کودکانمان همراه شويم.

از این رو توجه به نیازهای کودکان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

هرم نیازهای مازلو

در ادامه اشاره میکنیم به سلسله مراتب نیازهای مازلو که معمولا به شکل یک هرم نشان داده می‌شود. وی نیازهای اساسی انسان را در یک هرم جا داده است که دارای پنج طبقه می باشد. طبقات پایین ‌تر هرم نیازهای مهمتر و ساده ‌تر و طبقات بالاتر نیازهای پیچیده ‌تر ولی کمتر را نشان می‌دهند. نیازهای طبقه‌های بالاتر فقط وقتی مورد توجه فرد قرار می‌ گیرند که نیازهای طبقه‌های پایین ‌تر برطرف شده باشند.

همانطور که در هرم فوق می بینیم نیازهای فیزیکی (زیستی) در اوج سلسله مراتب قرار دارند و تا زمانی که قدری ارضا گردند، بیشترین تأثیر را بر رفتار فرد دارند.

نیازهای زیستی، نیازهای آدمی برای زندگی خودش است؛ یعنی: خوراک، پوشاک و مسکن.

تا وقتی که نیازهای اساسی برای فعالیت‌های بدن به حد کافی تامین نشده‌اند، عمده فعالیت‌های شخص احتمالاً در این سطح بوده و بقیه نیازها انگیزش کمی ایجاد خواهد کرد.

بنابرین نیاز به خوراک و تغذیه مناسب برای کودکان بویژه در سنین رشد  آنقدر اهمیت دارد که بتواند به یکی از دغدغه‌های اصلی شما تبدیل شود.

عسل سوژین؛ مدل کودک

محصولات غذایی ارگانیک و سلامت محور سوژین افتخار دارد بعنوان مجموعه ای منسجم در حوزه ی تولیدات انواع عسل طبیعی با هدف احیای سلامت جامعه و تغذیه سالم بویژه برای کودکان، نقش تعیین کننده ای در رشد کیفیت زندگی (در بخش های مختلف جامعه) ایفا کند.

مطالعات پزشکی نشان می‌دهند کودکانی که برنامه غذایی سالمی ندارند از لحاظ ذهنی و جسمی از رشد کافی باز می‌مانند و به طور کلی زندگی آن‌ها به طور کلی کیفیت بالایی نخواهد داشت. از طرفی از عسل می توان به عنوان یک مکمل غذایی کودک و حتی بزرگسال استفاده کرد . همچنین عسل به دلیل خواص فراوانی که دارد به رشد و سلامت کودک ، کمک بسزایی می کند .

بنابراین تغذیه مناسب برای کودکان یکی از دغدغه های اصلی مجموعه سوژین بشمار می رود، از این رو مجموعه با اختصاص طرحی تحت عنوان عسل مدل کودک توجه کودکان را به این محصول مقوی و سالم جلب کرده و هم اکنون یکی از پروفروش ترین محصولات این مجموعه بوده که جای خود را در میان سفره ی صبحانه کودکان به خوبی باز کرده است.

آزمایش های پزشکی که توسط تعدادی از پژوهشگران انجام گرفت، عسل را به عنوان یک ماده غذایی اثر گذار در رشد کودکان معرفی نموده است. در ادامه به بررسی خواص این ماده شگفت انگیز برای کودکان می پردازیم:

خواص شگفت انگیز عسل برای کودکان:

  • افزایش هموگلوبین خون و رفع کم خونی: عسل به علت داشتن آهن بالا و بالطبع قدرت افزایش هموگلوبین در خون، دررفع کم خونی بچه ها مفید است.
  • افزایش مقاومت بدن در برابر عفونت ها: چون عسل یک خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد ، جهت درمان برفک دهان ، در کودکان ، می توان عسل را به صورت شربت زلال در آب در آورد و به صورت غرغره یا مزه کردن در طول روز به کودک داد . به مرور و با مداومت در این کار ، کل برفک ها بر طرف می شود . علاوه بر این مصرف عسل برایدرمان اسهال خونی خفیف کودکان مفید می باشد.
  • آرام بخش و ضد نفخ: برای کودکانی که از شیر مادر محرومند، به جای شکر در شیر گاو میتوان از عسل استفاده کرد و این باعث تقویت کودک می شود . این نوشیدنیآرامش بخش و ضد نفخ است و از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند. علاوه بر این برای ایجاد آرامش و به خواب رفتن کودک پر جنب و جوش روزانه بر حسب سن کودک ، 20 تا 30 گرم عسل را در نوبت های غذایی به کودک بدهید . با مداومت در مصرف عسل ، خواب کودک تنظیم می شود .می توان این عسل را در مقداری شیر حل کرده و به کودک داد .
  • درمان شب ادراری: از دیگر خواص عسل برای کودکان میتوانجلوگیری از شب ادراریرا نام برد ، زیرا غلظت خون را بالا می برد و مقدار کمتری از آب در هنگام شب توسط کلیه ها جذب می شود. برای درمان شب ادراری کودکان بالای چهار سال لازم است مقدار 30 گرم عسل را در سه نوبت و به مدت 10 روز به کودک بدهید . مصرف این داروی طبیعی تاثیر چشمگیری در کاهش دفعات شب ادراری و برطرف شدن آن دارد . در شب ادراری کودکان کوچکتر از چهار سال  یا موارد خفیف تر ، خوردن یک قاشق عسل یک ساعت قبل از خواب کافی است.
  • موثر در رشد کودک: برای رشد کودکان هفته ای سه بار، روزی دو بار یک یا دو قاشق عسل را با شیر مخلوط نموده و بنوشد . البته به کودکان زیر ۱ سال نباید عسل داده شود، بلکه مادر کودک از عسل استفاده نماید و از طریق شیر مادر به کودک انتقال یابد.
  • افزایش کلسیم و منیزیم بدن: عسل درساختن کلسیم و منیزیم که در رشد بچه ها تأثیر خوب و مشهودی دارد، بسیار مفید و مؤثر است، به ویژه اگر آن را همراه با رژیم غذایی مخصوص کودکان مبتلا به نرمی استخوان (راشیتیسم) بگنجانند.

تذکر:  به خاطر داشته باشید که مصرف عسل برای کودکان زیر یکسال ممنوع بوده و موارد ذکر شده برای کودکان بالای یکسال مفید خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *