مقالات

آیا عسل طبیعی شکرک می‌زند؟

آیا عسل طبیعی شکرک می‌زند؟

 

 

شکرک زدن عسل طبیعی یکی از پدیده‌هایی است که موجب به وجود آمدن ابهامات بسیاری در ذهن خریداران در رابطه باکیفیت این ماده‌ی مغذی شده است. درک صحیح پدیده رس بستن عسل طبیعی یکی از مواردی است که نیازمند اطلاعات تخصصی در این زمینه می‌باشد و بسیاری از مردم به دلیل عدم برخورداری از اطلاعات کافی توانایی تشخیص عسل باکیفیت از عسل‌های تقلبی موجود در بازار را ندارند و همواره با ترس و استرس بسیاری برای خرید این محصول مقوی و مفید اقدام می‌کنند.

در ادامه قصد داریم تا اطلاعاتی را در این رابطه به شما عزیزان ارائه دهیم و شما را بیشتر با این پدیده آشنا سازیم تا بتوانید عسل باکیفیت را از انواع تقلبی آن تشخیص دهید.

 

"<yoastmark

شکرک زدن چیست؟

عسل طبیعی به‌عنوان یکی از مغذی‌ترین ترکیبات غذایی موجود در جهان از ساختار بخصوصی برخوردار می‌باشد و بهره‌مندی از چنین ساختار ویژه‌ای موجب شده است تا امکان مشاهده‌ی برخی از پدیده‌های طبیعی در این ماده فراهم باشد. جالب است بدانید که بیش از 75 تا 80 درصد ساختار این ماده‌ی غذایی شگفت‌انگیز از قند‌های مختلف تشکیل شده است و این ویژگی موجب تمایز بنیادی عسل از سایر مواد غذایی شده است و شرایط ویژه‌ای را در رابطه با این محصول به وجود آورده است.

عسل طبیعی ازنظر وجود قند در ساختار خود یک محلول فوق اشباع محسوب می‌شود و قند‌های موجود در این ماده بر اساس اصول شیمیایی و باگذشت زمان به یکدیگر متصل می‌شوند و موجب بوجود آمدن شبکه‌ی بلوری منظمی در ساختار عسل می‌گردند که این پدیده در میان مردم با عنوان شکرک شناخته می‌شود.

وجود کلمه شکر در عبارت ((شکرک زدن عسل)) موجب گمراهی بسیاری از مردم شده است زیرا بسیاری از افراد بر این باور هستند که شکرک زدن عسل طبیعی به معنای وجود شکر در ساختار این ماده‌ی مغذی می‌باشد و به همین دلیل است که بسیاری از مردم برای خرید چنین عسل‌هایی اقدام نمی‌کنند. با این حال، شما می‌توانید با افزایش اطلاعات خود در این زمینه متوجه شوید که رس بستن عسل طبیعی جزو ماهیت‌های اساسی این ماده محسوب می‌شود و نمی‌توان بر اساس مشاهده و یا عدم مشاهده‌ی این پدید در رابطه باکیفیت عسل اظهار نظر کرد. در ادامه می‌توانید اطلاعات بیشتری را در این زمینه کسب نمایید.

 

رس بستن عسل طبیعی پدیده‌ای شایع در این ماده غذایی می‌باشد

رس بستن عسل طبیعی پدیده‌ای شایع در این ماده غذایی می‌باشد

آیا عسل طبیعی شکرک می‌زند؟

پاسخ این سوال در شرایط مختلف می‌تواند متفاوت باشد و شما باید به این نکته توجه داشته باشید که وقوع این پدیده به عوامل بسیار متفاوتی وابسته است و شما باید با در نظر گرفتن این شرایط و عوامل در رابطه با شکرک زدن عسل طبیعی اظهار نظر نمایید. در این قسمت قصد داریم تا این عوامل را به شما عزیزان معرفی نماییم.

نسبت قند‌های تشکیل‌دهنده‌ی عسل طبیعی:

قند‌های فروکتوز و گلوکز اصلی‌ترین قند‌های موجود در عسل محسوب می‌شوند و جالب است بدانید که نسبت میان این قند‌ها می‌تواند در رس بستن عسل طبیعی تأثیرگذار باشد. به‌طورکلی، با افزایش میزان فروکتوز نسبت به گلوکز احتمال وقوع پدیده‌ی شکرک زدن عسل کاهش می‌یابد و حتی ممکن است که رس بستن عسل طبیعی تا مدت یک سال نیز به تعویض بیفتد. تغذیه زنبورعسل اصلی‌ترین عامل تعیین کننده در نسبت میان گلوکز و فروکتوز عسل طبیعی می‌باشد و زمان وقوع این پدیده بر اساس نوع گل‌هایی که زنبور‌ها از شهد آن‌ها برای تهیه عسل طبیعی استفاده کر‌ده‌اند می‌تواند متفاوت باشد.

با این حال، نظرات متفاوتی در رابطه با ارتباط میان شکرک زدن و طبیعی بودن عسل وجود دارند ولی باید به این نکته توجه داشته باشید که شکرک زدن مختص عسل‌های طبیعی نمی‌باشد و عسل‌های مصنوعی و فراوری شده نیز می‌توانند شکرک بزنند و شما نباید در هنگام خرید عسل این پدیده را به عنوان تنها ملاک طبیعی بودن عسل در نظر بگیرید.

گلوکز و فروکتوز اصلی‌ترین قند‌های عسل طبیعی می‌باشند و نسبت بین آن‌ها می‌تواند رس بستن عسل را تحت تاثیر قرار دهد

میزان آنزیم دیاستاز:

آنزیم دیاستاز نوعی آنزیم آمیلاز محسوب می‌شود که فرایند شکرک زدن عسل را تسریع می‌کند. این ماده بطور طبیعی توسط زنبورعسل تولید می‌شود و علاوه بر عسل در ساختار، موم، بره موم و شان عسل نیز وجود دارد. با افزایش میزان این ماده سرعت فرایند رس بستن عسل طبیعی نیز افزایش می‌یابد و در واقع، به همین دلیل است که برخی از عسل‌ها بعد از گذشت 1 هفته شکرک می‌زنند.

با این حال، عسل‌های تقلبی و دست‌ساز فاقد این آنزیم ارزشمند و سایر آنزیم‌های موجود در عسل می‌باشند و به همین دلیل است که این عسل‌ها یا هیچ‌گاه رس نمی‌بندند و یا اینکه مدت‌زمان بسیار زیادی برای رس بستن آن‌ها مورد نیاز است. با این حال، بسیاری از مردم بر این باور هستند که رس بستن عسل به معنای تقلبی بودن عسل می‌باشد و از آنجایی که بسیاری از فروشندگان تمایلی را برای درگیر شدن با مشتریان ندارند، عسل‌های خود را برای مدتی در معرض حرارت بالا قرار می‌دهند و از این طریق موجب از بین رفتن آنزیم دیاستاز عسل می‌شوند.

 

قرار دادن یک قطعه شان و یا موم در داخل عسل‌های تقلبی می‌تواند موجب رس بستن این عسل‌ها شود!

قرار دادن یک قطعه شان و یا موم در داخل عسل‌های تقلبی می‌تواند موجب رس بستن این عسل‌ها شود!

دمای نگهداری عسل طبیعی:

شکرک زدن و یا رس بستن عسل طبیعی یک فرایند شیمیایی می‌باشد و در مواقع عادی نیز در سایر محلول‌های قندی فوق اشباع رخ می‌دهد. همچون سایر فرایند‌های شیمیایی، دما یکی از عوامل موثر بر سرعت وقوع این پدیده‌ی شیمیایی می‌باشد و با افزایش دما سرعت رس بستن عسل کاهش می‌یابد.

نظرات مختلفی در رابطه با دمای مناسب برای نگهداری عسل وجود دارند ولی به نظر می‌رسد که دمای اتاق بهترین دما برای نگهداری این ماده‌ی غذایی محسوب می‌شود؛ بنابراین، چنانچه شما از طبیعی بودن عسل خود مطمئن هستید ولی نمی‌خواهید که این ماده شکرک بزند، می‌توانید آن را در دمای اتاق و در داخل کابینت نگهداری نمایید تا از وقوع این پدیده جلوگیری نمایید و باید به این نکته توجه داشته باشید که نگهداری عسل طبیعی در داخل یخچال موجب افزایش سرعت این پدیده می‌شود.

نوع تغذیه زنبورعسل می‌تواند پدیده رس بستن عسل طبیعی را تحت تاثیر قرار دهد

نوع تغذیه زنبورعسل می‌تواند پدیده رس بستن عسل طبیعی را تحت تاثیر قرار دهد

آیا عسل‌های مصنوعی نیز شکرک می‌زنند؟

بله! بسیاری از عسل‌های مصنوعی و یا عسل‌هایی که از تغذیه زنبورعسل با شکر حاصل شده‌اند نیز شکرک می‌زنند و به همین دلیل است که به شما توصیه می‌کنیم تا به هیچ عنوان وقوع و یا عدم وقوع این پدیده را به معنای طبیعی بودن و یا مصنوعی بودن عسل در نظر نگیرید و همواره از روش‌های مختلفی برای اطمینان از سالم و طبیعی بودن عسل استفاده نمایید.

با این حال، رس بستن مختص عسل طبیعی می‌باشد و عدم وقوع آن می‌تواند نشان دهنده‌ی تقلبی بودن عسل باشد ولی باید به این نکته توجه داشته باشید که روش‌های مختلفی برای القای این پدیده در عسل‌های مصنوعی وجود دارند و کلاه‌برداران امروزه با قرار دادن یک قطعه‌ی کوچکشان و یا موم در داخل عسل موجب رس بستن این ماده می‌شوند. در کل، استفاده از روش‌های آزمایشگاهی و خرید عسل از فروشگاه‌ها و افراد معتبر بهترین روش برای مطمئن شدن از طبیعی بودن عسل می‌باشد و شما با رعایت این موارد می‌توانید از مزایای خرید عسل طبیعی باکیفیت بهره‌مند شوید.

افزایش دما می‌تواند از وقوع این پدیده جلوگیری نماید

افزایش دما می‌تواند از وقوع این پدیده جلوگیری نماید

نحوه‌ی از بین بردن شکرک عسل طبیعی:

شکرک زدن عسل طبیعی برای برخی از افراد ناخوشایند می‌باشد و این افراد مایل هستند تا عسل شفاف را به‌جای عسل کدر شده و شکرک زده مصرف نمایند. بهترین و‌ آسان‌ترین روش از بین بردن این پدیده قرار دادن ظرف حاوی عسل در داخل آب ولرم می‌باشد و شما می‌توانید از این روش برای شفاف کردن عسل طبیعی استفاده نمایید. با این حال، باید به این نکته توجه داشته باشید که دمای آب نباید به بیش از 60 درجه سانتی‌گراد افزایش یابد زیرا حرارت بالا موجب از بین رفتن آنزیم‌ها و مواد مغذی عسل می‌شود و رعایت این نکته می‌تواند کیفیت عسل طبیعی شما را تضمین نماید.

امیدوارم از مطالب ارائه شده لذت برده باشید.

منابع:

فروش عسل طبیعی

خرید اینترنتی عسل طبیعی

www.bee-america.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *